Servis v mamahotelu jen na první pohled nemá chybu. Psychologové a sociologové však varují – tento trend s sebou přináší vážné důsledky.
S maminkou nebo rodiči žije asi polovina mladých mužů do 30 let. Mají už své označení „mamánci" a ženy jsou varovány, že by se takovým jedincům měly vyhnout. Jsou nesamostatní, rozmazlení, pod vlivem matky, zkrátka soužití s nimi je téměř nemožné.
Finanční důvody pro setrvávání v mateřské náruči lze řešit
Jako první se uvádějí důvody finanční. Ty se ale dají řešit nejlépe. Pokud rodiče chtějí, aby jejich potomek dospěl, musí mu umožnit opuštění rodného hnízda. Na tuto situaci se dá připravovat už od narození dítěte založením stavebního spoření. Než dítě dospěje a dostuduje, bude mít zajímavou finanční částku na pořízení startovacího bytu. Nebo je možné zrekonstruovat starší byt po prarodičích. Anebo se s vrstevníky nastěhovat do pronajatého bytu a podílet se společně o náklady.
S citovými vazbami, leností a sobectvím se bojuje hůř
S těmi dalšími důvody se bojuje hůř a následky jsou dlouhodobé. Je to citová závislost matky na synovi a naopak. Nikdo se tak dobře o synáčka nepostará jako jeho maminka – vyžehlí košile, navaří, co má rád... Dnešní mladé dívky už nechodí do rodiny svého milého, aby se od budoucí tchýně učily vařit oblíbená jídla a další zvyklosti v rodině. Naopak očekávají, že se partner zapojí do chodu nové domácnosti a povinnosti se budou dělit rovným dílem, a to se mladým nedospělým mužům až tak nelíbí. Proto psychologové doporučují samostatné bydlení co nejdříve.
Výhody samostatného bydlení
- Chlapec se stane mužem a dívka ženou.
- Lepší intimní život.
- Zařídí si bydlení zcela podle svého vkusu.
- Může vstávat a chodit domů, kdy chce.
- Může si zvát návštěvy, bavit se podle nálady.
- Naučí se hospodařit, postarat se o sebe i spolubydlící.
- Nenudí se!