Tipy, jak hravou formou podpořit kreativitu svých dětí

Už dávno víte, že se nemůžete spoléhat na to, že by škola zastala jinou než „nalévací“ funkci. Naučí vaše děti číst, psát, počítat a učit se věci zpaměti. Ale tam to také končí. Když přijdou ze školy, usednou k počítači nebo k televizi a vy přemýšlíte, jak je nejen dostat od monitorů, ale jak v nich probudit kreativního ducha. Poradíme vám, jak trávit čas s dětmi co nejkvalitněji!

 

Děti jsou tvořivé od přírody, ale…

… nesmí sedět celý den u televizí a počítačů. To jsou zabijáci kreativity, kteří jen dokonají dílo zkázy započaté řadovou školní výchovou. Děti, které jsou zvyklé být celý den neaktivní a jen poslouchat, jsou nejméně kreativní. Zatímco předškolní děti položí denně v průměru sto otázek, starší děti už se ptají minimálně. Není to tím, že by ztratily zvídavost. Ale tím, že se přizpůsobily okolí, které jim dává jasně najevo, že na otázky a odpovědi není čas. Smutné, viďte?

Tip: Kreativitu podporují také správně vybrané hračky. Mrkněte na agatinsvet.cz, kde najdete klasické dřevěné hračky pro děti, kreativní sady i hračky typu Montessori.

Tvořivost a kreativitu se lze naučit. Dejte se do toho společně s dětmi!

Pokud chcete, aby byly vaše děti tvořivé a zvídavé, na školní výuku se nespoléhejte. Kreativita a vynalézavost pro řešení problémů je jednou z nejdůležitějších schopností, která zajistí, že se děti v dospělosti uplatní a dotáhnou to daleko. A její základy se pokládají právě v dětství. Jak můžete vy přispět k rozvoji kreativity svých dětí?

- Až budete s dětmi trávit společné odpoledne nebo víkend na chatě, naplánujte si kreativní činnosti jako třeba malování na textil, tvorbu figurek z nasbíraných přírodnin, malujte, kreslete, modelujte. Nakupte interaktivní hračky pro děti, výtvarné potřeby, omalovánky, vystřihovánky a bavte se společně s nimi. A nezapomeňte hotová dílka pyšně vystavit!
- Dělejte věci jinak. Běžte do školky trochu jinou cestou, oblékněte je bez pomoci rukou, … nezabředněte do rutiny a narušujte stereotyp. Uvidíte, že tím oživíte život celé rodiny.
- Neříkejte „ne“, ale hledejte společně řešení. Až vaše dítko zatouží třeba po zahradním domečku, neodmítejte ho bez vysvětlení, ale zahrňte ho do možných řešení. Vysvětlete mu, co je pro takový domeček potřeba, co všechno to obnáší a jaké jsou vaše možnosti. Vybavíte ho do života nedocenitelnými zkušenostmi.
- Hrajte si. Kreativitu podporují rolové hry, takže si rozdělte role a vydejte se do kreativního světa pohádek a dobrodružství.
- Když se děti ptají, nechte je hledat odpověď. Až se vaše děti budou ptát, proč je něco tak, jak to je. Neříkejte obligátní „proto“, ale zeptejte se jich, proč si ony myslí, že to tak je. Nechte je přemýšlet a pátrat po odpovědi a sami budete překvapeni, kam až vás dětská fantazie zavede.

susenky

 

Reklama3 dole

Bonton

společenský magazín pro muže, kteří mají rádi luxus, styl a eleganci