Jaký typ hrazdy zvolit?

hrazdy

Jedním z posilovacích zařízení, které může mít doma téměř každý, je hrazda. Nezabere moc místa a její pořízení finanční rozpočet nijak nezatíží. Cvičením na hrazdě se posiluje především horní polovina těla, tedy svaly rukou, ramen, zádové a břišní svaly.

Jak vybrat tu správnou hrazdu?

Když vybíráte hrazdu:

1. Berte v úvahu její nosnost;

2. Promyslete vhodné umístění;

3. Zamyslete se nad možnostmi kotvení;

4. Věnujte pozornost kvalitě materiálu a zpracování.

Na trhu jsou jak hrazdy pro vnitřní použití, tak hrazdy venkovní.

Hrazdy pro vnitřní použití

Pohyb je pro naše tělo důležitý. Udržuje nás v dobré fyzické kondici i příjemném psychickém naladění. Ven se nám ale za špatného a sychravého počasí nechce, proto si domů můžeme pořídit pomocníka právě ve formě hrazdy.

Kam hrazdu umístit?

Existuje více typů hrazd, které se liší především ve způsobu kotvení.

Vybírat můžete z následujících hrazd:

· hrazda nástěnná,

· hrazda s kotvením do stropu,

· hrazda do dveří (samovzpěrná, nastavitelná),

· hrazda rohová,

· hrazda závěsná,

· hrazda na trám.

Hrazdy nástěnné, do stropu a hrazdy rohové se kotví do stěn domu. V případě, že nechcete, nebo z jakéhokoliv důvodu nemůžete vrtat do příček či stropu, bude vám vyhovovat hrazda do dveří. Výhodou jsou její malé rozměry a snadná montáž i demontáž. Může být buď nastavitelná, nebo samovzpěrná.

Samovzpěrnou hrazdu jednoduše zavěsíte do dveřních zárubní vystupujících od zdi. Tuto hrazdu využijete také při cvičení na zemi, např. jako podpěru při cvičení kliků.

Dalším typem dveřní hrazdy je hrazda nastavitelná. Její montáž je založená na expanzním systému. Délku můžete nastavit podle šířky zárubní, většinou 62-100 cm. Lze ji umístit do horní části, středu i do spodní části zárubní, což umožňuje provádět více různých cviků.

Ale pozor, máte-li dřevěné zárubně, hrazda do dveří pro vás není vhodnou volbou, protože by mohlo dojít k jejich poškození.

Závěsnou hrazdu můžete zavěsit na žebřiny. V tomto případě je však dobré změřit průměr příčky žebřin, aby hák rozměru odpovídal a hrazdu jste mohli bez problémů nasadit.

Rohovou hrazdu je možné montovat i jako běžnou hrazdu mezi zdi. Na konci tyče se nachází otočné klouby, které se přizpůsobí úhlu mezi zdí a tyčí.

Hrazdu na trám lze zavěsit venku i doma, pokud máte v interiéru trám.

Při montáži myslete na výšku osoby, která bude na hrazdě cvičit.

Hrazdy venkovní

Jestliže chcete posilovat venku na zahradě, i tuto vaši potřebu dnešní trh dokáže naplnit. Výběr venkovní hrazdy už je o něco složitější. Podle toho, jakou částku chcete investovat se můžete rozhodnout, jestli chcete samotnou hrazdu, hrazdu s dalším příslušenstvím (např. žebřiny, bradla), nebo workoutové hřiště, které je už finančně náročnější.

Je možné zakoupit i pouze venkovní hrazdu – tyč – bez konstrukce, kterou si sami můžete namontovat mezi dva pevné sloupky.

Na hrazdu pak můžete zavěsit kruhy, lano, lanový žebřík, klidně i třeba houpací křeslo.

A co je tedy při výběru venkovní hrazdy nejdůležitější?

1. Kolik chcete investovat?

2. Pro koho je konstrukce určena – dospělý, teenager, menší dítě, nebo celá rodina?

3. Pro kolik osob by měla konstrukce být?

4. Je pro osoby, které cvičí jen tak pro radost, nebo aktivně sportují?

5. Kolik místa na zahradě můžete pro konstrukci uvolnit?

susenky

 

Reklama3 dole

Bonton

společenský magazín pro muže, kteří mají rádi luxus, styl a eleganci